8 Mart 2009 Pazar

Tüm müslüman aleminin Mevlüd kandili kutlu olsun....

PEYGAMBER EFENDİMİZ Sallallahu Aleyhi Vesellem'in DOĞUMU mîlâdın 571, Rebîülevel ayının 12.gecesi, (Nisan ayının 20.günü) Mekke ufukları ağarırken Peygamber Efendimiz, Hz.Muhammed-ül Mustafa Sallallâhü Aleyhi ve Sellem dünyâyı şereflendirdi.

O'nun doğduğu sabah, âlem başka bir âlem oldu, cihan nurla doldu. Zirâ O'nun teşrifleri sıradan bir hâdise değildi. Bütün peygamberlerin geleceğini müjdelediği ins-ü cin'in ve melâikei kirâmın teşriflerini beklediği bir peygamberdi O..
Bu yüzden, geceler içinde benzeri yoktur. Kâinâtın en azametli hâdisesi bu gece vukûa gelmiştir. Bütün âlem bu geceyi bekliyordu.

Peygamber Efendimiz Sallallahu Aleyhi Vesellem'in babası Abdullah, az zaman önce vefât etmiş olduğundan, annesi Hz.Âmine hiç zahmet çekmeden dünyâya getirdiği bu nur topu çocuğu, dedesi Abdulmuttalib'e müjdeleyince, bahtiyar dede torununun doğumuna pek sevindi. Hemen bir ziyâfet vererek O'na isim koydu. Kureyş uluları; "Bu ziyâfete sebep olan çocuğa ne isim koydun?" diye sorduklarında, Abdulmuttalib; "Muhammed ismini verdim." dedi. Onlar; "Ecdâdında olmayan bu ismi vermekten muradın nedir?" diye sorunca, Abdulmuttalib; "Umarım ki O'nu yerde halk, ulvîlikler âleminde Hakk pek çok övecek" diye cevap verdi. (Zîra, Muhammed; «pek çok hamd-ü senâ olunmuş kimse» mânâsına gelmektedir.)

Peygamber Efendimiz'in doğduğu gece dünyâda fevkalâde hâdiseler oldu. Şöyle ki:
 • O devrin en büyük devleti Kisrâ'nın sarayında, mimarların mühendislerin yıkılmaz diye rapor verdiği ondört sütun çöktü.
 • Sâvâ gölü kurudu.
 • Mecûsîlerin uzun müddetten beri sönmeden yakıp tapındıkları ateşgedeleri söndü.
 • Müşriklerin Kâbe üzerine koymuş oldukları putlar devrilip kırıldı. Onların, hâşâ, Allah diye tapındıkları putları küp kırığına dönmüştü.

Bütün bunlar çok mühim bir şeye işâret ve beşâretti. Çünkü, Hak gelmiş, bâtıl zâil olmuştu. Hakkı telkin ve tebliğ edecek olan Kâinâtın Efendisi, Peygamberler Peygamberi, Fahri âlem, Muhammed'ül Mustafa (Sallallahu Aleyhi Wesellem) doğmuştu. Gerçekten ilerde İran'ın saltanatı yıkılacak, Bizans İmparatorluğu dağılacak, putperestlik sönecek, küfrün bataklığı kuruyacaktı ...

Yapılması gerekenler:

Bugüne özel bir namaz yoktur fakat 12 rekat namaz kılınması eftal görülmüştür.
iki rekatta bir selam verilecek, her rekatta istediğin sure okunabilir, istenirse ihlasla da kılınabilir. 1,11,21 vs isteğe göre sayıda ihlasla da kılanabilir. Ne kadar çok allahın karşısında kalmak istiyorsanız ve gücünüz nispetinde 1 de olur daha çok da. Fatihadan sonra besmele çekilmeyecek, direk olarak istediğin sayıda okunacak.

Ayrıca;

 • 2 rekat:allah rızası için
 • 2 rekat:Efendimizin şefaati için
 • 2 rekat:ana-baba hakkı için
 • 2 rekat:kul hakkı,komşu hakkı vs üzerimizdeki hakların affı için
 • 2 rekat:kendi dualarımızın kabulü için namaz kılınacak. bol bol selavat getirilecek.
 • tüncina,tefriciye,allahümme salli ala seyyidina Muhammed gibi uzun ya da kısa elavatlar.esma_ül hüsna ve Efendimizin(sanırım 121 di,yanılmıyorsam) isimlerini saymalı
 • Bu gecenin manevî zenginliğinden istifâde etmek için bir tesbih namazı kılmalı.
 • Bilen ehli için Hatmi Enbiya yapılmalıdır.
 • Bilmeyenler ise dua niyeti ile enbiyaların Hz.Adem Aleyhisselam,Hz.Eyyub Aleyhisselam,Hz.Yunus Aleyhisselam ve Hz.Peygamber Sallallahu Aleyhi Wesellem Efendimiz'in mübarek dualarını (Lâ havle velâ kuvvete illâ billâhil aliyyil azıym)okuyabilirler.

Tesbih namazına niyet: „Yâ Rabbî, niyet eyledim rızâ-i şerîfin için tesbih namazına. Yâ Rabbî, bu gece teşrifleriyle âlemleri nûra garkettiğin sevgili habîbin, başımızın tâcı Resûl-i Zîşân Efendimiz Sallallahu Aleyhi Wesellem'in hürmetine ve bu geceki esrârın hürmetine ben âciz kulunu da afv-ı ilâhîne, feyz-i ilâhîne mazhar eyle. Allâhü Ekber“

Bu gece ve bu ay içinde mümküm olduğu kadar salât-ü selâmı (Salât-ı Nâriye, Salât-ı Münciye ve Salât-ı Fethiye) çok okumalıdır.

Bu dünyadakilere ve ahirete göçmüş olanlara kuran-ı kerim okumak Efendimizin hayatını okumak ve de çocuklarımıza da okutup anlatmak.unutmayalım ki biz çocuklarımıza ne verirsek ona göre yönleniyor. Sanatçılara özeneceklerine Efendimizi anlatalım ki onlara,hayran olunacakların en güzeline hayran olsunlar.

Bol bol dua edelim bu gece. Özellikle de filistin,lübnan,ırak ve dünyanın neresinde olursa olsun zulüm gören kardeşlerimize duayı unutmayalım ki Rabbimiz tez zamanda onlara yardımı indirsin ve kurtarsın bu zulümden.

alıntı:http://www.ihvanforum.org/dua-lar/22463-bu-gece-yapilacak-ibadetler-mevlut-kandili/%20-%2050k%20-

Herkezin mevlüd kandili kutlu olsun, rabbim herkezin dualarını ve ibadetlerini kabul etsin.......

4 yorum:

Recep Hilmi Tufan dedi ki...

Sizin de kandiliniz ve gününüz kutlu olsun...

SİHİRLİ OKLAVA dedi ki...

canım sağol.sana da hayırlı kandiller diliyorum..sevgiyle kal

Sevil Altunel dedi ki...

canım bu mübarek Mevlid Kandilini kutlarım..bu mübarek gecenin Feyzi-Rahmeti üzerinize, bereketi evinize olsun.dualarınız kabul, amelleriniz makbul olsun..ayrıcada dünya kadınlar gününüde kutlarım.sevgilerimle..

Sevil Altunel dedi ki...

canım şeker hamurunu ben hiç saklamadım.sanırım oda sıcaklığında 24 saat streç filmde saklanıyor.buzlukta durmuyor.madem hemen kullamayacaksın şeker hamuru yapmadan marşmelowları oda sıcaklığında kapalı poşette saklayabilirsin.yine soracağın bişey olursa buradayım..sevgilerimle..