13 Kasım 2009 Cuma

Kırmızı biber salamurası

Bu yaz Kahramanmaraş'ta ailemle doya doya vakit geçirme imkanına sahip oldum. Biraz uzun bir tatil yaptım, ama çok güzel geçti. Tabiki boş durmadım. Zaman zaman sizlerle fotoğrafları ve tarifleri paylaşmak istiyorum.
Malum, yazın salça zamanı. Benimde annemle bu yaz hamaratlılığımız tuttu. İlk defa salçamı kendim yaptım. Salça yapınca ardından un tarhanamı da kendim yapayım dedim. O sırada Kütahya'da yaşayan halamdan tarifini aldım ve annemle beraber yapmaya koyulduk. Çok da güzel oldu. İnşallah tarifini daha sonra vereceğim. Bütün bunları yaptıktan sonra kırmızı biberlerimiz arttı. Bizde, biraz da biber salamurası yapalım dedik. Hızımızı alamadık ya.....:)
Kırmızı biber salamurası çok güzel oluyor. Kahvaltı da çok lezzetli olduğu gibi yemeklerde de kullanabiliyorsunuz. Bizim de ailecek çok sevdiğimiz bir yiyecek. Özellikle babam. Ramazan olmasına rağmen sahurda bile sofradan eksik etmedi. Ramazan bittiğinde, tahmin edersiniz ki, salamuramız da neredeyse bitmişti. :)
Afiyet olsun babacığım. İnşallah seneye yine yaparız.
Biz biberleri toptan aldığımız için çok yaptık. Tabiki miktarını kendiniz belirleyebilirsiniz.
Önce biberleri közlemek gerekiyor. Biz ekmek fırınına gönderdik ve orada közlettik. Ustaların ellerine sağlık, biberler çok güzel közlenmişti. Çok rahat soyuldu. Çok yapınca bu çok önemli. Kolay soyulmazsa çok zor oluyor. Fırında közleme imkanınız yoksa, haşlayarak da olabilir. Kendim de haşlama yöntemini denedim ve o da güzel olmuştu. Közlendiğinde biberlerin üzerinde bir köz kokusu oluyor, haşladığınızda bu koku olmuyor. Tercihinize göre yapabilirsiniz.
Biberlerinizi güzelce soyduktan sonra içinin çekirdeklerini çıkartmayı unutmayın. Ben temizledikten sonra ayrıca suyun altında yıkadım. Bu da arzuya kalmış.

Biberler suyunu süzdükten sonra yine derin bir kabın içerisine alıp:
zeytinyağı
kaya tuzu (iri tuz)
ince doğranmış sarmısak
sirke
ilave edin.


Bu malzemeleri sanki bir salata terbiyesi yapar gibi ilave edin. Ben ölçü veremiyeceğim, çünkü tadına baka baka koyuyorum. Tamamen göz kararı. Az biber yaptıysanız çok fazla zeytinyağı vs. kullanmanıza gerek yok. Sizde tadına baka baka koyarsanız iyi olur. Damak tadınıza uygun olursa yeterlidir. Yalnız, durdukça tuzunu çeker. Tuzu azıcık belirgin olabilir. Fazla değil ama.

Biberlerin terbiyesini yaptıktan sonra kavanozlara koyup, ağzını sıkıca kapatın. Buzdolabında epey saklayabilirsiniz. Zaman içerisinde kokusu ağırlaşabilir. Hafifçe ekşiyebilir. Benim dolabımda bu biberlerden küçük bir kavanozum kaldı. Yazdan beri tüketiyoruz. Yemeklerde de kullanıyorum bu kırmızı biberi. Mesela kuru fasulyede, tava yemeklerinde vs.

1 yorum:

elzemhobby dedi ki...

Etkinliğimize buyurun

Gönderen: http://sevincaltuntas.blogcu.com/

48. PORSELEN DEMLİK ÇAY SAATİ ETKİNLİĞİNİN EV SAHİBİYİM
SEVGİLİ ARKADAŞLARIM;

http://porselendemlik.blogcu.com

http://birdemliksohbet.blogspot.com

http://gelibolu17.blogspot.com/

tarafından hazırlanmış olan porselen demlik çay saati için

16 KASIM 2009 - 7 ARALIK 2009

TARİHLERİ ARASINDA

http://sevincaltuntas.blogcu.com/

YANİ BEN YAPACAĞIM.
SİZ SEVGİLİ ARKADAŞLARIMI VE KATILMAK İSTEYEN HERKESİ ETKİNLİĞİMİZE DAVET EDİYORUM!!!
TARİFLERİNİZİ HAZIRLAYARAK.
VE TARİFİNİZE
"PORSELEN DEMLİK ÇAY SAATİ 48.HAFTA "
BAŞLIĞINI YAZARAK SAYFANIZDA YAYINLAMANIZI VE BANA YORUM BIRAKMANIZI RİCA EDİYORUM. C BOXA BIRAKILAN NOTLAR GÖZDEN KAÇABİLİR LÜTFEN YORUM YAZIN.SENİ VE BU YORUMU OKUYAN HERKESİ DAVET EDİYORUM ZİYARET EDİPTE BİZZAT DAVET EDEMEDİĞİM DOSTLARIM LÜTFEN BU YAZIYI NERDE OKURSANIZ SİZDE KATILIN EMİNİM BU ETKİNLİK SAYESİNDE BİR ÇOK ARKADAŞIMIZ OLUYOR MUTLAKA KATILIMIZI BEKLİYORUM.. ŞİMDİDEN KATILIMCI ARKADAŞLARIMA ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM.
ETKİNLİĞİMİZE YEMEK GÖNDERİLMEMESİNİ RİCA EDİYORUM.
LÜTFEN ÇAYIN YANINDA VERİLECEK TARİFLER OLMASINA DİKKAT EDELİM.
SEVGİLER