18 Ocak 2009 Pazar

Damalı kurabiye


Bu kurabiyerde en önemli şey herkatların aynı incelikte olması ve boyutlarının da birbirine eşit olmasıdır. Keserken bir cetvelden faydalanabilirsiniz.
Malzemeler:
210 gr tereyağ
125 gr toz şeker
1 yumurta
380 gr un
1 paket vanilya
70 gr kakao
Hazırlanışı:
Kakaolu ve sade olmak üzere iki ayrı hamur hazırlamamız gerekiyor. Sade hamuru yukarıdaki malzemeleri kullanarak yaparken kakaolusu için unu 100 gr eksiltip yerine 70 gr kakao ekleyerek hamuru hazırlıyoruz.
Yağ ve toz şekeri iyice yoğuruyoruz. Yağ ve şeker bir bütün haline geldikten sonra yumurtayı karışıma ekleyerek yoğurmaya devam ediyoruz. Vanilya ile karıştırdığımız unu yavaş yavaş ekleyip güzelce yoğuruyoruz. Kakaolu hamuru yaparken un,vanilya ve kakao karışımını azar azar ekleyip hamurumuzu yoğuruyoruz. Ancak yoğurma işlemini uzun tutmayarak sadece malzemelerin birbirleri ile karışmasını sağlamamız gerekiyor. Her iki hamur hazır olunca ikisini birlikte dinlenmesi için strechleyip buzdolabında bir saat bekletiyoruz. Eğer vaktiniz yoksa daha kısa bir süre buzlukta da bekletebilirsiniz. Buzdolabından çıkardığımız hamurları 1/2 cm kalınlığında açarak her birinden 3'er adet aynı boyutta dikdörtgen elde ediyoruz. Elimizdeki 6 hamurun her birinin arasına bir fırça yardımı ile su ya da yumurta akı sürerek bir kakaolu bir sade olmak üzere üst üste diyoruz.
Hamurların kolay şekil alabilmesi ve kesilebilmesi için üzerinde çalıştığımız hamurun yarı sert olmasına dikkat etmemiz lazım. Bu yüzden sade ve kakaolu olmak üzere dizdiğimiz hamurları strechleyip hamurun biraz daha sertleşmesi için tekrar buzdolabında bekletiyoruz.Daha sonra hamurun yanlarında oluşabilecek yamuklukları bir bıçak yardımı ile düzleştiriyoruz. Şekil verdiğimiz hamuru dikine dört eşit parçaya bölüp yatay bir şekilde bir kakaolu bir sade hamur olmak üzere dama şekli vererek yine su ya da yumurta akı yardımı ile birbirine yapıştırıyoruz ve 1 cmlik aralıklarla keserek fırın tepsisine yerleştiriyoruz.


Önceden ısıtılmış 180 derece fırında kurabiyeler hafif kızarana kadar pişiriyoruz.
Bu arada eğer yukarıdaki malzemeleri kullanarak elde ettiğiniz hamurun fazla olduğunu düşünürseniz fazla gelen hamuru strechleyip derin dondurucuda saklayabilir ve ihtiyacınız olduğunda kullanmak için çözüp farklı kurabiyeler de yapabilirsiniz.
Afiyet olsun....

Hiç yorum yok: